Svenske tränaren Per Johansson lämnar Nederländernas landslag. Efter två och ett halvt år på posten river han kontraktet.
Det blir inga mer mästerskap för Per Johansson på Nederländernas tränarbänk. Stortränaren har lämnat Nederländerna då han, enligt det holländska förbundets hemsida, inte ser sig själv som rätt person att driva nederländsk damhandboll framåt. Efter två mästerskaspskvartsfinaler räcker det för Johansson.
– Beslutet har vuxit fram. Hade jag haft motivation så hade jag kört vidare, men jag känner mig färdig. Ibland tar det bara slut. Detta är ett sådant tillfälle, säger Johansson till Bohuslänningen.
Kontraktet med Nederländerna var skrivet till mars 2026 men bryts nu i förtid. Det ger svensken mer tid att fokusera på arbetet i storklubben Györ.
”Vi beklagar Pers beslut men respekterar hans val. Per har arbetat stabilt med laget och säkerställt kontinuitet inom laget. Vi vill tacka Per och önska honom all framgång i fortsättningen av hans karriär i Györ. Nu är det dags att blicka framåt och påbörja sökandet efter en ny förbundskapten. Vi kommer att ta god tid på oss att hitta en bra ersättare som tillsammans med laget kan arbeta med de ambitioner vi har satt upp inför VM 2025 på hemmaplan”, säger tekniske direktören Jeroen Bijl till nederländska handbollförbundets hemsida.
Sportjournalist
hampus@sportnyhet.com
Lämna en kommentar