Staffan Olsson åkte på en premiärförlust mot Sverige. Men Nederländernas förbundskapten är positiv inför framtiden.
– Vi står upp på ett bra sätt, säger han.
Det blev förlust för Staffan Olssons landslag i mötet med Sverige. Den svenska legendaren fick se sitt Nederländerna förlora med fem bollar i vad som blev en perfekt kväll för Sverige. Men Staffan Olsson är ändå relativt nöjd med insatsen.
– Jag ger mitt lag fullt godkänt för det här. Vi bränner lite mycket chanser i första halvlek där jag tycker att vi får dem i ganska bra gungning. Sen är det ett skickligt lag som vi möter, det är inte mycket att säga om det. Det är bara att gratulera Sverige även om jag tycker att vi står upp på ett bra sätt som lovar gott för kommande matcher, säger Olsson i mixade zonen efter matchen.
Hur ser du på förutsättningarna för er framåt?
– Som sagt var: det här var premiären och en tuff match för oss. Jag tar med mig mycket positivt härifrån överlag. Sen finns det alltid saker som man vill göra bättre, säger Staffan Olsson till Handbolls-EM.se.
Nederländerna fick ett tungt rött kort i slutet på första halvlek när Luc Steins knuffade Nikola Roganovic i den sistnämndes friläge, vilket ledde till att Steins missade resten av matchen. Detta var ett stort tapp för Nederländerna då PSG:s mittnia är Nederländernas absolut bästa spelare.
– Som jag upplever det är det dubbelstuds innan och då ska det (nästa situation) ju inte ske. Sen får man ju rött kort för det där men det är ju ingen avsikt. Men det är ju ett rött kort och olyckligt. Alla som känner Luc Steins vet att han inte gjorde det där med avsikt, säger Staffan Olsson.
Hur påverkar förlusten av Steins er i den här matchen?
– Ganska mycket såklart. Han är ju vår länk framåt och har en speciell spelstil. Han betyder mycket för oss så det var ett tufft avbräck. Därför tycker jag att killarna kämpar på på ett riktigt bra sätt, även i andra halvlek, säger Staffan Olsson till Handbolls-EM.se.
Kroatien vann mot Georgien i sin premiärmatch under lördagen men utan att övertyga. Nu väntar just kroaterna i nästa omgång för Staffan Olssons Nederländerna, i vad som lär bli en nyckelmatch för att kunna nå huvudrundan. Vid kroatisk seger där och svensk seger mot Georgien är EM över i ett tidigt skede för Nederländerna. Men vid nederländsk seger mot Kroatien har man det till viss del i egna händer för att nå huvudrundan.
Sportjournalist
hampus@sportnyhet.com

Danmark -
Tyskland
Lämna en kommentar