Fredag och full rulle i Sveriges nya EM-grupp. Här summerar vi mötena som spelas i Handbolls EM 2026 under fredagen den 23 januari.
Idag är det dags för lagen som tidigare ingick i grupperna D, E och F att göra sina första matcher i huvudrundan, där Sverige ställs emot Slovenien i en spännande topp-strid. Lagen är två utav tre nationer som kliver in i huvudrundan med två extra poäng i tabellen, något som ger ett försprång mot resterande lag och som i kombination med poäng i de interna mötena kan stärka laget ytterligare.
Även Island, som idag ställs emot Kroatien, har med sig poäng in i gruppen och kan på samma vis stärka sina aktier om man fyller på kontot ytterligare redan kväll. Utöver detta kommer Schweiz och Ungern mötas i en kamp där det finns stora förhoppningar om att få en fin start på huvudrundan.
Dagens matcher i Handbolls EM
Island-Kroatien
Grupp: 2
Spelplats: Malmö, Sverige
Avkast: 15:30
Kanal: TV10
Streaming: Viaplay
Sändningsstart: 15:20
Kommentatorer: Albin Falk Hansson & Claes Hellgren
Schweiz-Ungern
Grupp: 2
Spelplats: Malmö, Sverige
Avkast: 18:00
Kanal: Viaplay Sport
Streaming: Viaplay
Sändningsstart: 17:30
Kommentatorer: Anders Bjuhr & Martin Frändesjö
Slovenien-Sverige
Grupp: 2
Spelplats: Malmö, Sverige
Avkast: 20:30
Kanal: Viaplay Sport
Streaming: Viaplay
Sändningsstart: 19:30
Kommentatorer: Anders Bjuhr & Claes Hellgren
Sportskribent
sofie@sportnyhet.com

Danmark -
Tyskland
Lämna en kommentar