Om mindre än en månad inleds herrarnas Europamästerskap i handboll, ett mästerskap som lyser upp januarimörkret. Nu har Viaplay presenterat sina sändningar under mästerskapet och här nedan ger vid dig all information om hur du följer matcherna på tv.

Under huvudrundan och slutspelet sänds samtliga matcher i någon av kanalerna TV6, TV10 eller V Sport Extra. För det inledande gruppspelet är det istället endast utvalda matcher som sänds linjärt. För den som vill kunna ta del av varje minut av mästerskapet, allt utan några reklambrott, hittar du samtliga sändningar hos Viaplay.

Matcherna som sänds i TV6

Totalt sänds 27 matcher på kanalen under mästerskapet

Gruppspelet

Onsdag 10 januari

17:30-20:00 Frankrike-Nordmakedonien (18:00)
20:00-22:45 Tyskland-Schweiz (20:45)

Torsdag 11 januari

17:30-19:30 Nederländerna-Georgien (18:00)
19:30-22:45 Sverige-Bosnien & Hercegovina (20:30)

Fredag 12 januari

20.25-22:05 Spanien-Kroatien (20:30)

Lördag 13 januari

17:30-19:30 Bosnien & Hercegovina-Nederländerna (18:00)
19:30-22:45 Georgien-Sverige (20:30)

Söndag 14 januari

20:25-22:05 Nordmakedonien-Tyskland (20:30)

Måndag 15 januari

19:30-22:45 Sverige-Nederländerna (20:30)

Tisdag 16 januari

20:25-22:05 Frankrike-Tyskland (20:30)

Huvudrundan

Onsdag 17 januari

17:30-19:30 Match ifrån grupp 2 (18:00)
19:30-22:45 Match ifrån grupp 2 (20:30)

Torsdag 18 januari

20:25-22:05 Match ifrån grupp 1 (20:30)

Fredag 19 januari

17:30-19:30 Match ifrån grupp 2 (18:00)
19:30-22:45 Match ifrån grupp 2 (20:30)

Lördag 20 januari

15:25-17:05 Match ifrån grupp 1 (15:30)
20:25-22:05 Match ifrån grupp 1 (20:30)

Söndag 21 januari

15:00-17:55 Match ifrån grupp 2 (15:30)
17:55-20:25 Match ifrån grupp 2 (18:00)

Måndag 22 januari

17:55-19:35 Match ifrån grupp 1 (18:00)

Tisdag 23 januari

17:00-20:25 Match ifrån grupp 2 (18:00)
20:25-22:30 Match ifrån grupp 2 (20:30)

Onsdag 24 januari

17:55-19:35 Match ifrån grupp 1 (18:00)

Slutspelet

Fredag 26 januari

17:15-19:30 Semifinal 1 (17:45)
19:30-22:30 Semifinal 2 (20:30)

Söndag 28 januari

14:30-17:00 Bronsmatch (15:00)
17:00-20:15 Final (17:45)

Matcherna som sänds i TV10

Totalt sänds 12 matcher på kanalen under mästerskapet

Gruppspelet

Torsdag 11 januari

20:25-22:05 Danmark-Tjeckien (20:30)

Fredag 12 januari

17:55-19:35 Island-Serbien (18:00)

Söndag 14 januari

17:55-19:35 Montenegro-Island (18:00)

Måndag 15 januari

20:25-22:05 Danmark-Portugal (20:30)

Tisdag 16 januari

20:25-22:05 Island-Ungern (20:30)

Huvudrundan

Onsdag 17 januari

15:25-17:05 Match ifrån grupp 2 (15:30)

Torsdag 18 januari

15:25-17:05 Match ifrån grupp 1 (15:30)

Fredag 19 januari

15:25-17:05 Match ifrån grupp 2 (15:30)

Lördag 20 januari

17:55-19:35 Match ifrån grupp 1 (18:00)

Söndag 21 januari

20:25-22:05 Match ifrån grupp 2 (20:30)

Måndag 22 januari

15:25-17:05 Match ifrån grupp 1 (15:30)

Slutspelet

Fredag 26 januari

14:55-16:35 Match om femteplats (15:00)

Matcherna som sänds i V Sport Extra

Totalt sänds 9 matcher på kanalen under mästerskapet

Gruppspelet

Torsdag 11 januari

17:55-19:35 Slovenien-Färöarna (18:00)

Lördag 13 januari

20:25-22:05 Färöarna-Norge (20:30)

Måndag 15 januari

17:55-19:35 Bosnien & Hercegovina-Georgien (18:00)

Tisdag 16 januari

17:55-19:35 Serbien-Montenegro (18:00)

Torsdag 18 januari

17:55-19:35 Match i grupp 1 (18:00)

Måndag 22 januari

20.25-22:05 Match i grupp 1 (20:30)

Tisdag 23 januari

15:25-17:05 Match i grupp 2 (15:30)

Onsdag 24 januari

15:25-17:05 Match i grupp 3 (15:30)
20:25-22:05 Match i grupp 1 (20:30)


Kristianstad - Hammarby