EM-turneringens huvudrunda är nu avklarad och kvar är endast att ge de topp-presterande lagen sina slutliga placeringar. Vi tar därför en titt på statistiken såhär långt i turneringen och det finns flera spelare som verkligen utmärkt sig.
Om du vill se statistiken från det inledande gruppspelet så hittar du det här.
Skytteligan
Tysklands Alina Grijseels fortsätter att hålla i ledningen i skytteligan och har under huvudrundan utökat sin målskörd med ytterligare 23 fullträffar. Totalt 44 mål blev det för henne innan Tysklands EM-äventyr tog slut.
En annan spelare som gjorde en mycket bra huvudrunda, som även hon har avslutat sitt Europamästerskap, är Rumäniens Cristina Neagu. Med 21 mål i lagets tre senaste matcher klättrar hon upp på en andraplats, vilket kan jämföras med hennes femteplats efter gruppspelet.
Av de fyra semifinal-lagen så återfinns både spelare från Norge och Montenegro i topp-10. Bästa spelarna från Danmark och Frankrike är i sin tur Emma Cecilie Uhrskov Friis (28 mål) och Olane Kanor (20 mål).
Skytteligan dam EM 2022
Notera att detta är efter gruppspelet och mellanrundan, anno 17 november.
- Alina Grijseels (Tyskland), 44 mål
- Cristina Neagu (Rumänien), 39
- Katrin Gitta Klujber (Ungern), 38
- Henny Ella Reistad (Norge), 38
- Ana Gros (Slovenien), 35
- Djurdjina Jaukovic (Montenegro), 35
- Nathalie Hagman (Sverige), 34
- Nora Mørk (Norge), 34
- Jovanka Radicevic (Montenegro), 34
- Laura Van de Heijden (Nederländerna), 32
Målvaktsligan
När vi senast tittade på statistiken så var det Norges Silje Solberg som toppade listan över flest räddningar. Nu har hon halkat ner på en sjundeplats, mycket på grund av att Katrine Lunde fått möjligheten att vakta det norska målet i hennes ställe. Istället är det flera nya namn som tagit sig in i topp fem, däribland Kroatiens Tea Pijevic och Danmarks Sandra Toft.
Vi kan alltså se fram emot riktigt starka målvaktsinsatser under slutspelet, där Cléopatre Darleux är den med bäst räddningsprocent (42,37%).
Målvaktsligan dam EM 2022
Notera att detta är efter gruppspelet och mellanrundan, anno 17 november.
- Tea Pijevic (Kroatien), 56 räddningar
- Yara Ten Holte (Nederländerna), 52
- Cléopatre Darleux (Frankrike), 50
- Sandra Toft (Danmark), 48
- Jessica Ryde (Sverige), 46
- Katharina Filter (Tyskland), 43
- Silje Solberg (Norge), 39
- Katrine Lunde (Norge), 38
- Melinda Szikora (Ungern), 35
- Amra Pandžic (Slovenien), 32
Sportskribent
sofie@sportnyhet.com
Lämna en kommentar