Lägg till oss som önskad källa på Google


Expekt

Foto: Bildbyrån

Europeiska Handbollsförbundet EHF har beslutat att sätta in fler vilodagar i schemat inför EM i december. Det meddelar de i ett pressmeddelande.

Det EHF har gjort är att lägga till en extra vilodag i det smala schemat. Samtidigt så får de lagen som förflyttar sig mellan spelorterna en vilodag, vilket kan generera i två spelfria dagar i rad.

Spelarfacket har under en längre tid försökt ändra på schemat och EHF har nu gått ett steg i rätt riktning.

EM 2020 spelas i Norge och Danmark. De norska spelorterna är Trondheim, Stavanger och Oslo. I Danmark handlar det om Herning och Fredrikshamn. Finalhelgen spelas i Oslo.

Turneringen spelas mellan den 3 och 20 december i år och lottningen sker 18 juni. Det ska spelas 47 matcher på 18 dagar.

Artikeln är skriven av:

Hampus Kjellberg – Sportskribent
hampus@sportnyhet.com

>> Läs mer om mig här

Lägg till som önskad källa på GoogleVill du se Handbolls-EM.se oftare när du söker på handboll? Lägg till oss som önskad källa på Google.

Krim W (Slo) - Sola W (Nor)
Blomberg-Lippe W (Ger) - Gyor W (Hun)